Kaç Çeşit Mutfak Dolapları Modelleri Vardır?

Mutfak dolapları modelleri,mutfak dolabında kullanılan kapaklara göre belirlenir.

Öncelikle şunu belirtelim, mutfak dolapları ana gövdelerinde iki çeşit malzeme,suntalam veya mdflam kullanılır.Mutfak dolabını farklı gösteren,Mutfağınızda kullandığınız kapaklardır.

SUNTALAM MUTFAK DOLABI

Yonga levhadan sıkıştırılmış melamin kaplı kenarları melamin veya pvc kaplı malzemedir.  parlak,mat ve ahşap desenli renkleri vardır.fiyat olarak en uygun mutfak kapak çeşididir.

MDFLAM MUTFAK DOLABI

Suntalama oranla daha ince ve sert yonga levhadan oluşan,suya ve rutubete daha dayanıklı bir malzemedir.düz yüzeyli kenarları melamin veya pvc ile kaplanarak kapak elde edilir.Fiyat olarak suntalamdan daha       pahalıdır.

MEMBRAN MUTFAK DOLABI

Arka yüzeyi melamin kaplı, Ön yüzeyi ham mdf üzerine 0,40 mm pvc,vakum presle kaplanarak  elde edilen kapağa, membran kapak denir.Membran kapak,ön yüzeyle birlikte dört kenarda eksiz olarak kaplandığı için güzel bir görünüme sahiptir.kapak yüzeyinde istenildiği gibi model verilebilir.modern ve klasik kantri tarzı mutfaklar yapılabilir.Parlak ve mat  olarak düz renk ve ahşap desenli renkleri vardır.renk seçeneği boldur.

HİGH GLOSS MUTFAK DOLABI

Mdf üzerine parlak pvc preslenerek basılan,kenarları pvc kaplı kapak çeşididir. düz ve ahşap desenli renk seçenekleri vardır.Fiyat olarak mdflamdan pahalıdır.

AKRİLİK  MUTFAK DOLABI

High gloss kapağa oranla daha kalın ve sert pvcnin,18 mm ham mdf üzerine preslenerek,kenarları 1 mm pvc bantla kaplanmasından elde edilen kapaktır.Akrilik kapağın yüzeyi parlaktır.genellikle modern tarz mutfaklarda tercih edilir.genellikle düz renkleri vardır.Renk seceneği azdır.Fiyat olarak,membran ve high gloss kapaktan  daha pahalıdır.

LAMİNANT  MUTFAK DOLABI

sunta ve mdf üzerine laminant preslenerek elde edilen kapak modelidir.Laminat, oldukça sert yüzeye sahip olduğundan dolayı çizilmelere karşı çok dayanıklıdır.Düz pastel renkleri ve ahsap desenli renkleri vardır.genellikle modern tarz mutfaklarda kullanılır.Fiyat olarak akrilik kapakla aynıdır.

COUNTRY LAKE MUTFAK DOLABI

Ham mdf üzerine akrilik lake boya atılarak yapılan kapak çeşididir.İpek mat ve parlak lake boya olarak boyanır.modelli ve düz kapaklarda uygulanır.Genellikle country tarzı mutfaklarda ve banyo dolaplarında daha çok tercih edilir.Fiyat olarak,akrilik mutfaktan daha pahalıdır.

AHŞAP MASİF MUTFAK DOLABI

Özel olarak fırınlanmış ahşaptan yapılan lake ve eskitme patina boya ile boyanarak yapılan kapak çeşididir.Meşe,Kayın,Çam,Dışbudak,Maun,Ceviz,Kiraz,Akçaağaç,Maun gibi seçenekleriyle klasik (country) kantri tarzı mutfaklarda kullanılır.Fiyat olarak en pahalı kapak modelidir.

 

Diğer mutfak modellerimizi inceleyiniz.